RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

DEKLARATĖ

DEKLARATĖ

Pėrshėndes miratimin mė 17 Qershor 2011, tė Rezolutės sė Kėshillit mbi tė Drejtat e Njeriut tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara mbi shkeljen e tė drejtave tė individeve pėr shkak tė orientimit seksual dhe identitetit gjinor. Rezoluta kėrkon nga Komisioni i Lartė i tė Drejtave tė Njeriut pėrgaitjen e njė studimi qė do tė synojė: - Identifikimin e legjislacionit dhe praktikave diskriminuese dhe tė akteve tė dhunės bazuar nė orientimin seksual dhe identitetin gjinor, - Mėnyrėn si aktet nderkombėtare mund tė mbrojnė komunitetin nga aktet e dhunės. Shqipėria e ka mbėshtetur kėtė rezolutė. Komisioneri nė kuadrin e plotėsimit tė 12 Rekomandimeve tė BE-sė ėshtė pjesė e Grupit Ndėrinstitucional pėr rishikimin e legjislacionit me synim mbrojtjen e tė drejtave tė Komunitetit LGBT. KOMISIONER Irma BARAKU