RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Trajnim i Anėtareve tė Shoqatave "Sfinksi" dhe "Vėllazėrimi"

Trajnim i Anėtareve tė Shoqatave "Sfinksi" dhe "Vėllazėrimi"

   Mė datė 25 prill 2012, pranė ambienteve tė Zyrės sė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi u zhvillua njė trajnim me anėtarė tė shoqatave egjyptiane: “Sfinksi” dhe shoqata “Vėllazėrimi”. Znj. Adriana Hala, kėshilltare e Komisioneres bėri hapjen e takimit dhe prezantimin e pjesėmarrėsve.

   Znj. Kaliro Martiko specialiste pranė Drejtorisė sė Ēeshtjeve Proēeduriale, Ligjore dhe Marrėdhėnieve me Jashtė dha njė vėshtrim tė pėrgjithshėm mbi Ligjin “Pėr mbrojtjen nga diskriminimi”. Mė pas Znj. Blerina Pirani specialiste pranė Drejtorisė sė Ēeshtjeve Proēeduriale, Ligjore dhe Marrėdhėnieve me Jashtė prezantoi rolin dhe kompetencat e Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi. 

   Z. Arjan Lile kryetar i shoqatės “Sfinksi” parashtroi disa nga problematikat e hasura mė shpesh nė komunitetin egjyptian. U parashtruan raste tė sjelljeve diskriminuese tek nxėnėsit e shkollave 9 – vjeēare, tė cilat frekuentohen nga fėmijė tė kėtij komuniteti, veēanėrisht dhunė psikologjike dhe fizike nga nxėnėsit e tjerė. Por, nuk pėrjashtohen as rastet e sjelljeve diskriminuese tė mėsuesve ndaj nxėnėsve tė kėtij komuniteti. 

   Nė fund tė takimit Znj. Irma Baraku, Komisionerja pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi u ofroi anėtarėve tė shoqatave mbėshtetjen e institucionit pėr bashkėpunim tė mėtejshėm.