RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Sfidat me tė cilat pėrballen tė rinjtė me aftėsi tė kufizuara nė Shqipėri

Sfidat me tė cilat pėrballen tė rinjtė me aftėsi tė kufizuara nė Shqipėri

Nė kuadėr tė aktiviteteve tė Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri si mbėshtetje e nismave pėr integrimin e njerėzve me aftėsi tė kufizuara nė Shqipėri, Prezenca organizoi njė Konferencė mbi Ditėn pėr Informimin e Rinisė nė datė 11 qershor 2012, ku prezantoi pėrfundimet dhe rekomandimet e studimit pilot "Sfidat me tė cilat pėrballen tė rinjtė me aftėsi tė kufizuara nė Shqipėri", i cili ėshtė financuar nga Prezenca e OSBE-sė.
Komisioneria pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku, pjesėmarrėse nė Konferencė, nė fjalėn e saj u ndal nė parashikimet ligjore qė mbrojnė personat me aftėsi tė kufizuara nga sjelljet diskriminiuese, por dhe detyrimin e  marrjes sė masave pozitive nė fushėn e arsimit dhe punėsimit.
Nga ana tjetėr, mbrojtja e personave me aftėsi tė kufizuar ėshtė vendosur nė qendėr tė veprimtarive tė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi.
Njė ndėr objektivat specifikė  tė institucionit ėshtė rritja e ndėrgjegjėsimit mbi problematikėn e e personave me aftėsi tė kufizuar nė tė gjitha fushat pėr tė cilat ligji ofron mbrojtje dhe krijimi i lehtėsive pėr tė realizuar mbrojtjen nga sjelljet diskriminuese pėrmes ankesave pranė Zyrės sė Komisionerit.
Komisioneria Znj. Irma Baraku vijoi duke pėrmendur veprimet qė do tė ndėrmerren nga Zyra e Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi. Ajo theksoi se monitorimi nė fushėn e tė mirave dhe shėrbimeve si dhe nė fushėn e arsimit pėr PAK dhe propozimi i rekomandimeve ėshtė njė ndėr veprimtaritė e zyrės. Kėto do tė shoqėrohen me organizimin e aktiviteteve, si konferenca apo tryeza tė rrumbullakėta, me pėrfaqėsues tė personave me aftėsi tė kufizuara, botimin e  materialeve informuese si broshura, katalogė dhe manuale pėr grupe specifike dhe sipas formave tė pėrshtatura pėr PAK.
Njė tjetėr veprimtari e zyrės sė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi do tė jetė identifikimi dhe bashkėpunimi me organizatat e shoqėrisė civile qė veprojnė nė fushėn e mbrojtjes nga diskriminimi, pėr shkak tė aftėsisė sė kufizuar.