RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Respektimi i tė Drejtave tė Viktimave tė Trafikimit nė Shqiperi - Ti Japim Fund Stigmės

Respektimi i tė Drejtave tė Viktimave tė Trafikimit nė Shqiperi - Ti Japim Fund Stigmės

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi ishte pjesė e njė projekti  nė muajin Maj dhe Qershor ku sė bashku me Organizatėn “Tė Ndryshėm & Tė Barabartė” nė bashkėpunim me Zyrėn e Koordinatorit Kombėtar dhe Koalicionin Kombėtar tė Strehėzave Anti –Trafik/ Ministria e Brendshme  kanė ndėrrmarė njė fushatė sensibilizimi nė kuadėr tė projektit me titull: “Respektimi i tė Drejtave tė Viktimave tė Trafikimit nė Shqipėri – Ti japim Fund stigmės”
Me kėtė projekt tenton tėpėrmirėsojėtė drejtat e viktimavetė trafikimitnė Shqipėri, dhe luftojė stigmėn e vazhdueshme dhe tė egėr me tė cilin ato pėrballėn gjatė procesit tė tyre tė riintegrimit nė shoqėrinė shqiptare. Projekti u shtri nė tre qytete TIRANĖ, VLORĖ DHE ELBASAN. U trajnuan tre target grupe, Nxėnėsit e shkollave (4 shkolla tė mesme nė ēdo qytet), Komunitete tė ndryshme dhe punėdhėnėsit.
Zyra e Komisionerit pėrveē ndėrgjegjėsimit dhe njohjen me ligjin pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dha njė kontribut tė rėndėsishėm nė sensibilizim nė kuadėr tė kėtij projekti dhe pėr dhėnien fund tė stigmės pėr viktimat e trafikimit. Nga Zyra e Komisionerit  pjesė e projektit ishin dy Specialistet e Drejtorisė sė Procedurave dhe Marrėdhėnieve me Jashtė: Blerina Pirani dhe Amarda Ēoku.
Projekti u pėrmbyll me njė aktivitet nė   Hotel Doro City, nė datėn 28 Qershor 2012, ku dhe u dhanė mesazhe pėr dhėnien fund tė stigmės.