RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

27-29 Qershor, nė Budva - Mal tė Zi

27-29 Qershor, nė Budva - Mal tė Zi

Nė datat 27-29 Qershor, nė Budva - Mal tė Zi, u mbajt konferenca pėr lanēimin e 3 projekteve rajonale:
-  Praktikat mė tė mira pėr Integrimin e komunitetit Rom (EU) – OSCE - ODIHR
- Promovimi i tė drejtave tė njeriut dhe mbrojtjen e pakicave nė Evropėn Juglindore (EU) – COE
- Iniciativa Rajonale pėr Arsimin Gjithpėrfshirės (IE) – COE”
Nė kėtė konferencė u diskutua pėr situatėn e pakicave / grupeve tė cėnueshme,  veēanėrisht e vėshtirė nė Ballkanin Perėndimor, njė rajon qė ka qenė dėshmitar i konflikteve tė armatosura, transformimeve  politike dhe tranzicionit ekonomik nė njėzet vitet e fundit.  Konferenca bėri disa rekomandime pėr organet monitoruese lidhur me konventat e Kėshillit te Europės, siē ėshtė konventa pėr Mbrojtjen e Minoriteteve Kombėtare (FCMN), Karta Europiane pėr Gjuhėn e Minoriteteve (ECRML), Komisioni Europian Kundėr Racizmit dhe Intolerancės (ECRI) si dhe Komisionerin e Kėshillit tė Europės pėr tė Drejtat e Njeriut.
Nė grupin e punės me temė: “Si tė pėrmirėsojmė implementimin e ligjit tė Anti-Diskriminimit” mori pjesė si komentatore Komisioneria e Zyrės pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku. Komisioneria prezantoi disa aspekte pozitive tė institucionit si: aktivitete ndėrgjegjėsuese dhe takime me komunitetin, realizimi i hetimeve ex-officio dhe monitorime tė shoqėruara nga rekomandimet pėr institucionet pėrkatėse, kryesisht nė arsim. Znj. Irma Baraku theksoi rėndėsinė e kėtyre projekteve rajonale pėr pėrmirėsimin situatės sė diskriminimit tė komunitetit rom dhe egjyptian.
Nė lidhje me kėtė temė u theksua nevoja e  fuqizimit tė mėnyrės sė informimit dhe kapaciteteve institucionale nė luftėn kundėr diskriminimit. Nga diskutimet u nėnvizuan njė sėrė masash qė duhen ndėrmarrė nė fusha tė ndryshme si: punėsim, strehim, edukim e shėrbim shėndėtsor. Konferenca dėshmoi se Programet Rajonale mbėshtesin kėtė proēes pėrmes promovimit tė shkėmbimit tė praktikave mė tė mira, duke ndėrmjetėsuar aktorė tė ndryshėm, duke fuqizuar kapacitetet institucionale dhe tė shoqėrise civile nė parandalimin e monitorimin e diskriminimit.

                                                                                                                                       Zyra e Marrėdhėnieve me Publikun