RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Nėnshkrim i marrėveshjes sė bashkėpunimit mes KMD dhe KMDP

Nėnshkrim i marrėveshjes sė bashkėpunimit mes KMD dhe KMDP

Me datė 11.Korrik 2012, Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Komisioneri pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale, nėnshkruan njė marrėveshje bashkėpunimi.
Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi theksoi rėndėsinė e bashkėpunimit  mes dy institucioneve, veēanėrisht gjatė trajtimit tė ankesave qė subjektet paraqesin duke pretenduar sjelljen diskriminuese. Trajtimi i tė dhėnave tė kėtyre subjekteve duke respektuar ligjin “Pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale”, rrit sigurinė dhe besimin e tyre ndaj institucioneve.
Komisioneri pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale, theksoi rėndėsinė e formalizimit tė bashkėpunimit tė deritanishėm pėrmes kėsaj marrėveshjeje, e cila do tė realizohet pėrmes:
-Pėrmes pjesėmarrjes nė grupet e punės pėr hartimin e udhėzimeve apo rekomandimeve tė posaēme tė paleve, nė fushėn e mbrojtjes sė tė dhėnave personale dhe mbrojtjes nga diskriminimi.
-Shkėmbimit tė eksperiencave, bashkėveprimit nė organizimin e seminareve, trajnimeve pėr kategori tė veēanta subjektesh, bashkėpunimit pėr rritjen e ndėrgjegjėsimit tek qytetarėt, organizimin e fushatave sensibilizuese pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale dhe mbrojtjen efktive nga diskriminimi dhe ēdo formė sjelljeje qė e nxit atė.
-Bashkėpunimit pėr pėrpunimin e tė dhėnave sensitive qė kanė tė bėjnė me origjinėn racore ose etnike, mendimet politike, anėtarėsimin nė sindikata, besimin fetar apo filozofik, dėnimin penal, si dhe tė dhėna pėr shėndetin dhe jeten seksuale tėindividėve me qėllim parandalimin e diskriminimit.
-Palėt theksuan rėndėsinė e bashkėpunimit ndėrinstitucional pėr forcimin e shtetit tė sė drejtės, pėr garantimin e tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut nė pėrgjithėsi, dhe nė veēanti pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale, mbrojtjen nga diskriminimi dhe respektimin e parimit tė barazisė ndėrmjet individėve.