RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi Znj. Irma Baraku pret Z. Nils Muižnieks , Komisioner pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kėshillin e Europės

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi Znj. Irma Baraku pret Z. Nils Muižnieks , Komisioner pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kėshillin e Europės

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi Znj. Irma Baraku priti sot me datė 05.09.2012 nė ambientet e institucionit tė Komisionerit, Z. Nils Muižnieks , Komisioner pėr tė Drejtat e Njeriut nė Kėshillin e Europės.
Fillimisht, Komisioneri u ndal nė njė pėrshkrim tė pėrgjithshėm tė aktivitetit tė Zyrės sė Komisionerit dhe ngritjen institucionale. Aktiviteti i Zyrės ėshtė i fokusuar nė dy drejtime:

1.     Trajnimin e stafit tė Komisionerit;
2.     Krijimin dhe konsolidimin e marrėdhėnieve me institucionet e tjera dhe Organizatat Jofitimprurėse, qė ushtrojnė aktivitetin nė mbrojtjen e tė drejtave tė Njeriut.  Zyra e Komisionerit, pėrveē ankesave tė ardhura nga subjektet e parashikuar nė ligj, i jep njė rėndėsi tė veēantė edhe hetimeve me nismėn e vet (ex-officio), pas marrjes sė informacioneve nga media dhe OJF-tė. Kjo edhe pėr faktin se duke qenė njė institucion relativisht i ri, ndėrhyrja nė rastet kur dyshohet pėr diskriminim ėshtė e nevojshme. Ky fakt u vlerėsua nga Z. Nils Muižnieks. Gjithashtu,  Komisioneri pėr tė Drejtat e Njeriut u njoh me Planin Strategjik dhe Planin e Veprimit tė Zyrės sė Komisionerit, I cili shtrihet nė njė afat 3 vjeēar. Komisioneri theksoi se nė kėto dokumente, grupet vulnerabėl qė gėzojnė njė mbrojtje tė veēantė dhe qė janė tė parashikuar nė mėnyrė tė shprehur nė objektivat e ardhshėm strategjik janė:

 
1.  Komuniteti LGBT
2.  Komuniteti Rom
3.  Personat me Aftėsi tė Kufizuara
4.  Gratė 

Pas kėsaj, fokusi I diskutimeve u pėrqendrua tek ēėshtjet qė ka trajtuar Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, sipas fushave dhe shkaqeve tė diskriminimit.
Sė fundmi, Komisioneri pėr tė Drejtat e Njeriut shprehu konsideratėn e tij pėr zhvillimet institucionale si dhe angazhimin e Tij pėr tė mbėshtetur institucionin e Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi.