RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Komisionerja pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku merr pjesė nė punimet e Takimit tė Komisionit tė Mosdiskriminimit tė Asamblesė Parlamentare tė KiE

Komisionerja pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku merr pjesė nė punimet e Takimit tė Komisionit tė Mosdiskriminimit tė Asamblesė Parlamentare tė KiE

Komisionerja pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku merr pjesė nė punimet e Takimit tė Komisionit tė Mosdiskriminimit tė Asamblesė Parlamentare tė KiE
 
13.09.2012
 
Komisionerja pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku mori pjesė nė punimet e Takimit tė Komisionit tė Barazisė dhe Mosdiskriminimit tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės (APKiE), qė mbahet nė Tiranė nė datat 13-14 shtator, nė kuadėr tė Presidencės shqiptare.Nė ēeljen e sesionit tė sotėm morėn pjesė Kryetarja e Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė znj.Jozefina Topalli,  Ministri i Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, z. Spiro Ksera, Ish-Koordinatorja kombėtare kundėr trafikimit tė qenieve njerėzore znj. Iva Zajmi, si dhe anėtarė tė Komisionit tė barazisė dhe Mosdiskriminim tė APKiE dhe Kuvendit tė Shqipėrisė.
 

Fjala e Komisioneres pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi nė kėtė takim
 
E nderuar Znj. Jozefina Topalli, Kryetare e Kuvendit tė Shqipėrisė,
 
I  nderuar Z. Botta,Komisionit pėr Barazinė dhe Mosdiskriminimin,
 

Tė nderuar tė pranishėm,
 
Se pari mė lejoni t’ju them se jam shumė e nderuar qė jam pjesė e kėtij aktiviteti.
 
Kam njė pėrgjegjėsi tė madhe si grua dhe si drejtuese e njė institucioni qė mbron tė drejtėn pėr barazi dhe mosdiskriminim tė prezantoj kėtu kėndvėshtrimin e kėtij institucioni mbi situatėn e respektimit tė sė drejtės pėr barazi dhe mosdiskriminim nė gėzimin e tė drejtave qė Kushtetuta e RSh dhe aktet Ndėrkombėtare tė ratifikuara njohin. Tashmė, qė nga viti 2010 ėshtė miratuar nga Parlamenti i Republikės sė Shqipėrisė Ligji “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”. Me miratimin e kėtij ligji, Shqipėria ka ngritur nė njė nivel mė tė lartė respektimin e tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut qė ėshtė konsideruar si njė arritje pėr Shqipėrinė, si nė aspektin institucional, ashtu edhe nė atė tė politikave kundėr diskriminimit. Ky ligj ofron mbrojtje pėr ēdo individ ndaj sjelljeve diskriminuese pėr shkak tė njė liste joshteruese shkaqesh, ndaj subjekteve private dhe publike. Pėr mė tepėr parashikon mekanizmat pėr realizimin efektiv tė sė drejtės pėr tė mos u diskriminuar siē ėshtė Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, tė cilin e pajis edhe me kompetenca vendimarrėse. Pavarėsisht mbrojtjes sė ēdo individi duhet thėnė se Komisioneri, ka pėrcaktuar edhe grupet mė tė cėnueshme si gratė, tė miturit, personat me orientim tė ndryshėm seksual, personat me aftėsi tė kufizuar, minoritetet etj, tė cilėt shpeshherė janė viktima tė formave tė ndryshme tė diskriminimit.
Hartimi i “Planit Strategjik 2012-2015 dhe Planit tė Veprimit Pėr Vitin 2012 tė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi” pėrcaktoi vizionin, qėllimet dhe objektivat konkret pėr veprimtarinė e ardhshme tė Komisionerit. Hartimi i kėtij dokumenti u mbėshtetet nė njė proces konsultues transparent dhe gjithėpėrfshirės me pėrfaqėsues tė institucioneve shtetėrore qendrore,  organizatat e shoqėrisė civile dhe  donatorėt.
I udhėhequr nga vizioni “Tė jetojmė nė njė shoqėri ku respektohet parimi i barazisė dhe promovohet barazia e shanseve dhe mundėsive”,misioni  i Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi pėr tė garantuar mbrojtjen efektive nga diskriminimi i tė gjithė personave tė parashikuar nga ligji,  realizohet pėrmes:                                                   Ofrimit tė ndihmės sė pavarur pėr viktimat e diskriminimit nė ndjekjen e ankesave tė tyre nė lidhje me diskriminimin.Mund tė themi kėtu se pėrveē rritjes sė numrit tė ankesave mund tė konsiderojmė si pozitive: zgjerimin e shkaqeve pėr tė cilat pretendohet diskriminimi, shtrirja e gjerė gjeografike e tyre, ushtrimi i plotė i kompetencave tė dhėna me ligj nga Komisioneri qė nga dhėnja e rekomandimeve deri tek sanksioni pėrkatės, reagimi pozitiv i subjekteve pėr tė respektuar rekomandimet.
Rritjes sė ndėrgjegjėsimit nėpėrmjet informimit pėr tė drejtėn e mbrojtjes nga diskriminimi, pėr mjetet ligjore tė disponueshme pėr kėtė mbrojtje dhe zhvillimit tė dialogut tė rregullt nė lidhje me ēėshtjet e diskriminimit me grupet pėrkatėse sociale, duke pėrfshirė dhe organizatat joqeveritare;
Komisioneri ka konsideruar si njė ndėr prioritetet primare tė institucionit fushatėn ndėrgjegjėsuese tė komunitetit tė gjerė, por edhe tė grupeve tė veēanta mbi Ligjin “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”. Duke u fokusuar nė fushėn e arsimit institucioni ynė ka synuar rritjen e ndėrgjegjėsimit pėr ēėshtjet e diskriminimit nė institucionet arsimore, duke besuar se ai ėshtė e rėndėsishme tė ndryshojmė mėnyrėn e tė menduarit tė fėmijėve dhe mėsuesve nė lidhje me ēėshtjet e diskriminimit. Hartimi i Manualit tė Trajnimit dhe Broshurės Informative mbi ligjin pėr Mbrojtjen nga diskriminimi nė fushėn e arsimit, realizimi i sesioneve trajnuese pėr drejtuesit e institucioneve arsimore publike dhe jopublike, psikologėt shkollore, mėsuesit kanė synuar arritjen e qėllimit tė mėsipėrm.
Nuk kanė mbetur jashtė fushatave ndėrgjegjesuese organet e pushtetit vendor, tė cilat pėr rolin thelbėsor qė kanė nė ofrimin e shėrbimeve pėr qytetarėt, bėhen njė aktor i rėndėsishėm nė zbatimin e ligjit  “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”.
Fushatat ndėrgjegjėsuese kanė pėrfshirė edhe grupe tė tjera tė rriskuara, pėr tė cilat Komisioneri nė bashkėpunim me shoqėrinė civile dhe institucionet shtetėrore ka dhėnė kontributin e vet pėrmes sesioneve informuese, hartimit tė broshurave e posterave tė pėrbashkėta mbi tė drejtat e  personave me orientim tė ndryshėm seksual, personave me aftėsi tė kufizuara, viktimave tė trafikimit, minoriteteve   etj.
Nė vazhdim Komisioneri do tė realizojė njė sėrė aktivitetesh qė synojnė ndėrgjegjėsimin e komunitetetit pėr ēėshtjet gjinore dhe komunitetin rom, por jo vetėm.
Kryerjes sė sondazheve tė pavarura nė lidhje me diskriminimin. Komisioneri ka realizuar njė monitorim mbi njohjen e ligjit “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi” nga mėsuesit dhe nxėnėsit, duke dhėnė konkluzionet dhe rekomandimet pėrkatėse pėr institucionet arsimore dhe Drejtoritė Arsimore. Ndėrkohė po realizon njė sondazh mbi diskriminimin nė ofrimin e shėrbimeve nga organet e pushtetit vendor me fokus komunitetin rom dhe egjiptian.
Publikimit tė raporteve dhe dhėnien e rekomandimeve pėr ēdo ēėshtje qė lidhet me diskriminimin.Rekomandimet janė dhėnė qoftė si konkluzion i shqyrtimit tė ankesave individuale, ashtu edhe pėrmes pjesmarrjes nė grupet e punės ndėrinstitucionale pėr hartimin e legjioslacionet tė ri apo strategjive  e planeve tė veprimit konkrete, qė pėrfshijnė grupet vulnerabėl dhe kompenentin e antidiskriminimit dhe trajtimit tė barabartė.
Duke iu referuar tė drejtės sė grave pėr tu trajtuar nė mėnyrė tė barabartė dhe pėr tė mos u diskriminuar, unė do tė konsideroja si njė hap pozitiv parashikimin nė disa dispozita tė ligjit “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi” tė detyrimit pėr tė ndėrmarrė masa pozitive qė synojnė barazinė nė gėzimin e sė drejtės pėr tu arsimuar punėsuar etj.
Duke qenė njė institucion i ri, Komisioneri ka pėrpara njė sfidė pėr tė pėrballuar, por hapat e para tė aktivitetit dhe bashkėpunimit qoftė me institucionet, qoftė me shoqėrinė civile na bėjnė tė jemi optimistė pėr pritshmėritė nė vazhdim.
 

 
 

Sektori i Marrėdhėnieve me Publikun