RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, znj. Irma Baraku merr pjesė nė Takimin e Ombudsmanėve dhe Krerėve tė Organeve

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, znj. Irma Baraku merr pjesė nė Takimin e Ombudsmanėve dhe Krerėve tė Organeve

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, znj. Irma Baraku, mori pjesė me datė 17 -18 Shtator 2012 nė Takimin e Ombudsmanėve dhe Krerėve tė Organeve tė Barazisė tė Rajonit, me temė “Promovimi i tė drejtave tė njeriut dhe mbrojtja e minoriteteve nė Evropėn Juglindore”, organizuar nga Kėshilli i Europės.
Ky projekt i pėrbashkėt, i financuar nga Bashkimi Europian dhe implementuar nga Kėshilli i Europės, i lanēuar nė Budva (Mali i Zi) me datė 27 – 29 Qershor 2012, ka pėr qėllim pėrmirėsimin e respektimit tė tė drejtave tė njeriut, veēanėrisht tė minoriteteve, nėpėrmjet ngritjes sė kapaciteteve nė autoritetet kombėtare, qė kanė nė objekt tė punės sė tyre mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe respektimin e parimit tė barazisė dhe mos-diskriminimit.
Qėllimi i kėtij takimi ishte qė tė realizohej njohja dhe bashkėpunimi mes institucioneve tė pranishėm nė lidhje me kėto ēėshtje:
-Si tė fuqizohen kapacitetet e organeve kombėtare tė specializuara nė mbrojtjen e tė drejtave tė minoriteteve nė mėnyrė qė ata tė pėrmbushin mandatet e tyre nė pėrputhje me legjislacionin kombėtar, ndėrkombėtar si dhe vlerat e standardet Europiane?
-Si tė pėrforcohet bashkėpunimi dhe koordinimindėrmjet organeve ekzistues kombėtare pėr mbrojtjen e minoriteteve brenda secilit shtet nė nivel qendror dhe lokal?
-Si tėpėrforcohen marrėdhėniet dhe bashkėpunimi ndėrmjet organeve pėr mbrojtjen e minoriteteve dhe autoriteteve legjislative, ekzekutive dhe gjyqėsore nė secilin vend?
-Kush duhet tė jenė anėtarėt e Rrjetit Rajonal (Regional Network) tė organeve ekzistues pėr mbrojtjen e tė drejtave tė minoriteteve, tė cilat do tė ngrihen nė kuadėr tė kėtij projekti dhe mėnyrat se si do bėhet funksional ky Rrjet?
Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi Znj. Irma Baraku, nė kėtė takim bėri njė prezantim tė legjislacionit dhe aktivitetittė institucionit. Komisioneri theksoi se ideja e Rrjetit Rajonal tėAvokatėvetė Popullit dhe krerėvetėOrganeve tėBarazisėėshtė mjaft pozitive dhe do tė jetėefektivepėr aktivitetin institucional dhe shkėmbimin e eksperiencave nė tė ardhmen.Gjithashtu, znj. Baraku u ndal nė propozimet konkrete tė ēėshtjeve qė mund tė trajtohen nė kuadėr tė kėtij projekti nė vijim, kryesisht me trajtimin gjyqėsor tė ēėshtjeve tė diskriminimit tė minoriteteve, bashkėpunimit mes institucioneve qė mbrojnėtė drejtat e minoriteteve.