RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Nis fushata pėr Mbrojtje nga Diskriminimi, iniciuar nga Komisioneri pėr Mbrojtje nga Diskriminimi, Bashkia Gjirokastėr, projekti i OSBE/ODIHR: “Praktikat mė tė Mira pėr Integrimin e Romėve”

Nis fushata pėr Mbrojtje nga Diskriminimi, iniciuar nga Komisioneri pėr Mbrojtje nga Diskriminimi, Bashkia Gjirokastėr, projekti i OSBE/ODIHR: “Praktikat mė tė Mira pėr Integrimin e Romėve”

 

Me qėllim mbrojtjen nga diskriminimi, Komisionere pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi (KMD) sė fundmi ka nisur njė fushatė pėr promovimin e tė drejtave tė njeriut me mbėshtetjen e projektit tė OSBE/ODIHR Praktikat mė tė Mira pėr Integrimin e Romėve (PMIR). Si pjesė e fushatės u organizua “Dita e Hapur” me qytetarėt nė bashkinė Gjirokastėr nė datėn 27 nėntor 2012, ditė kjo nė tė cilėn Komisionerja sė bashku me stafin e saj zhvilloi takime me komunitetet nė risk diskriminimi si romėt, egjyptianėt, LGBT-tė, gratė, pėrsonat me aftėsi tė kufizuara, tė moshuarit etj.Nė vijim tė kėtyre takimeve Znj. Irma Baraku, Komisionere pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi sė bashku me Z. Flamur Bime nėnshkruan njė marrėveshje bashkėpunimi pėr ndėrtimin e sistemit tė referimit pėr mbrojtje nga diskriminimi nė nivel lokal, duke pėrcakruar njė pikė fokale pėr kėtė qėllim pranė administratės sė bashkisė.“Diskriminimi duhet luftuar dhe njerėzit kanė tė drejtė tė trajtohen nė mėnyrė tė barabartė. Kjo fushatė nuk ėshtė vetėm pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin rreth diskriminimit, por gjithashtu  pėr tė informuar ata tė cilėt kanė pėrjetuar diskriminim se si tė reagojnė, nė mėnyrė qė tė drejtat e tyre tė respektohen” tha Znj. Baraku. “Nė rast se dikush ndihet viktimė, ai/ ajo duhet ta dijė se dyert tona janė tė hapura”.Pėrveē “Ditėve tė Hapura” si dhe fushatės derė-mė-derė organizuar nga aktivistė romė, njė spot televiziv mbi ligjin dhe mekanizmat e mbrojtjes nga diskriminimi po pėrgatitet nga KMD me mbėshtetjen e projektit tė OSBE/ODIHR Praktikat mė tė Mira pėr Integrimin e Romėve.PMIR ėshtė njė projekt rajonal i financuar nga Bashkimi Evropian, me mbėshtetjen e shteteve pjesėmarrėse tė OSBE-sė, i cili zbatohet nga Zyra e OSBE-sė pėr Institucione Demokratike dhe tė Drejtat e Njeriut (ODIHR). Qėllimi i projektit ėshtė tė kontribuojė nė integrimin e romėve, duke reflektuar nė angazhimet e shteteve nė rajon, si shtete anėtare tė OSBE-sė dhe nė pėrpjekje pėr t’iu bashkuar Bashkimit Evropian.