RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Pjesėmarrje e Komisioneres pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi , znj. Irma Baraku, nė workshop-in me temė: “ Zhvillimi i Demokracisė pėrmes Barazisė Gjinore”

Pjesėmarrje e Komisioneres pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi , znj. Irma Baraku, nė workshop-in me temė: “ Zhvillimi i Demokracisė pėrmes Barazisė Gjinore”

Me datė 20 Shkurt 2013, Komisionerja pėr Mbrojtjen  nga Diskriminimi, mori pjesė nė workshopin me temė: “ Zhvillimi i Demokracisė pėrmes Barazisė Gjinore”.

Nė fjalėn e saj, znj. Baraku,  tha :

“Barazinė gjinore nė vendimarrje e konsideroj njė ndėr mjetet vendimtare pėr  tė bėrė tė mundur realizimin e tė drejtave tė grave nė pėrgjithėsi, pėrmes kontributit nė vendimarrje pėr tė pėrmirėsuar legjislacionin ekzistues, pėr tė hartuar politika nė favor tė realizimit tė barazisė gjinore nė fusha tė ndryshme si: edukim, punėsim apo shėrbimet qė ofrohen.”
Komisionerja theksoi se ka njė progres nė rritjen e pėrfaqėsimit tė grave nė politikė, megjithėse duhen hapa tė mėtejshėm pėr tė garantuar barazinė reale midis burrave dhe grave dhe pėr tė respektuar kėrkesat ligjore qė synojnė barazinė gjinore nė pėrgjithėsi.
“Ligji pėr mbrojtjen nga diskriminimi” ka parashikuar pėrligjien e trajtimit tė ndryshėm nė rastet kur ka njė qėllim objektivisht tė justifikueshėm dhe tė pėrligjur nė bazė tė Kushtetutės, tė marrėveshjeve apo tė akteve ndėrkombėtare tė ratifikuara nga Republika e Shqipėrise dhe legjislacioni nė fuqi. Ndalohet diskriminimi nė ushtrimin e sė drejtės pėr tė zgjedhur, pėr t’u zgjedhur dhe pėr t’u emėruar nė njė detyrė publike, pėr shkaqet e pėrmendura nė nenin 1  tė kėtij ligji. Duke pasė synim garantimin e  barazisė dhe mosdiskriminimit ligji antidiskriminim njeh si veprim pozitiv dhe nuk pėrbėn diskriminim marrja e masave tė pėrkohėshme, qė synojnė pėrshpejtimin e vendosjes reale tė barazisė, kur mungesa e barazisė ėshtė shkaktuar nga diskriminimi pėr ēdo shkak tė pėrmendur nė kėtė ligj.
Duke iu referuar Kodit Zgjedhor, neni 38 pika 6, ky parashikim nuk e vendos shprehimisht detyrimin pėr tė respektuar renditjen alternuese tė kandidatėve tė gjinive tė ndryshme (ku njė nė tre kandidatė i pėket gjinisė mė pak tė pėrfaqėsuar), por vetėm pėr tre vendet e para nė listėn e partive politike. Kjo ėshtė njė hallkė qė paraprakisht bėn evident rrezikun qė produkti elektoral (pėrfaqėsimi i secilės gjini nė parlament) tė mos respektojė kuoten e parashikuar nga legjislacioni nė fuqi.
Njėherėsh, barazia gjinore nė vendimarrje – theksoi Komisionerja , nuk mund tė realizohet nėse nuk perpiqemi njėkohėsisht pėr njė sėrė aspektesh pėr realizimin e barazisė gjinore nė pėrgjithėsi, pėrmes marrjes  sė masave pozitive qė nxisin barazinė mes burrave  e grave nė arsim, punėsim, mbėshtetjen pėr ngritjen e forcimin e iniciativave private.
Referuar numrit tė ankesave, ardhur pranė Zyrės sė Komisionerit, rezulton tė ketė njė shpėrndarje thuajse tė barabartė gjinore tė subjekteve qė janė ankuar.Po ashtu, referuar shkaqeve tė ankesave, vetėm nė dy raste ėshtė pretenduar pėr diskriminim  pėr shkaqe gjinore.
Duke qenė se Ligji “Pėr mbrojtjen nga diskriminimi” ofron mbrojtje nga sjelljet diskriminiuse edhe nė sektorin privat, Komisioneri e konsideroi si prioritet dhe risi tėrheqjen e vėmendjes sė aktorėve tė kėtij sektori. Kėshtu, me datė 22 Nėntor 2012, Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi organizoi Konferenėn Kombėtare “Pėr mbrojtjen nga diskriminimi gjinor nė sektorin ekonomik”, me mbeshtetjen e Agjensisė sė Kombeve tė Bashkuara pėr Barazinė Gjinore dhe Fuqizimin e Grave UN Women.
Nė kuadėr tė ndėrgjegjėsimit tė komunitetit tė grave dhe punėdhėnėsve mbi detyrimin pėr trajtimin e barabartė dhe mosdiskriminues nė marrėdhėniet e punės, Komisioneri ka realizuar pjesėmarrje nė tryeza tė rrumbullakėta, seminare e takime qė kanė patur nė qendėr tė vėmendjes nxitjen e barazisė dhe mosdiskriminimit pėr shkak tė gjinisė.
Komisionerja Baraku u ndal edhe nė dhėnien e Rekomandimeve Legjislative apo reformimin e legjislacionit ekzistues nė fushen e diskriminimit, nga ana e Komisonerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, tė cilat synojnė vendosjen e barazisė gjinore.
Nė fjalen e saj, znj. Baraku u ndal edhe nė projektin e Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, me temė: “ Zbatimi i Parimit tė Barazisė Gjinore dhe Programit tė Dhunės me bazė gjinore”, mbėshtetur nga PNUD, qėllimi i tė cilit ėshtė “Rritja e efektivitetit tė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminim nė trajtimin e ēėshtjeve tė disktiminimit me bazė gjinore nėpėrmjet forcimit tė kapaciteteve profesionale tė stafit tė tij dhe ngritjen e ndėrgjegjėsimit tė komunitetit”.                                                  Seksioni i Marrėdhėnjeve me Publikun