RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Nėnshkrim i marrėveshjes sė bashkėpunimit mes Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe shoqatave Rome dhe Egjyptiane, nė Bashkinė e Lezhės

Nėnshkrim i marrėveshjes sė bashkėpunimit mes Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe shoqatave Rome dhe Egjyptiane, nė Bashkinė e Lezhės

Nė kuadėr tė “Ditėve tė Hapura”, Komisioneria pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, znj. Irma Baraku, me datė 22 Shkurt 2013, organizoi njė takim me shoqata tė ndryshme ndėr tė cilat dhe shoqatat aktive Rome dhe Egjyptiane nė Bashkinė e Lezhės, me tė cilat nėnshkroi njė marrėveshje bashkėpunimi.
Komisioneria dhe pėrfaqėsues tė Zyrės sė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi bėnė njė vizitė nė shkollėn “Gjergj Fishta”, ku u informuan  nxėnėsit me ligjin “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi” dhe institucionin e Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi.
Vizita vijoi dhe nė qendrėn e “ Shejtja Marisė”, ku ofrohet asistencė pėr fėmijėt nė nevojė, kryesisht fėmijėt e komunitetit rom. Fėmijėt asistohen mbasditeve pėr tė kryer mėsimet, me aktivitete sportive dhe kulturore etj. Kėtu ofrohen kurse profesionale ( rrobaqepėsie) pėr gratė e vajzat.
Gjatė kėtyre takimeve u diskutua mbi domosdoshmėrinė e nxitjes sė punėsimit tė komunitetit rom, veēanėrisht grave dhe metodave pėr nxitjen e pėrfshirjes nė arsimin e mesėm tė vajzave rome. Kėto masa u konsideruan si tė domosdoshme pėr pėrmirėsimin e situatės sė kėtij komuniteti me synim integrimin e tyre.

  Zyra e Marrėdhėnieve me Publikun