RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

26 Shkurt 2013. Nėnshkrimi i Memorandumit tė Bashkėpunimit mes Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Ambasadės PINK / LGBT Pro Shqipėri.

26 Shkurt 2013. Nėnshkrimi i Memorandumit tė Bashkėpunimit mes Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Ambasadės PINK / LGBT Pro Shqipėri.

Nė ambjentet e Zyrės sė KMD- sė, u nėnshkrua njė Marrėveshje Bashkėpunimi mes Komisioneres pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, znj. Irma Baraku dhe pėrfaqėsuesit tė Ambasadės PINK / LGBT Pro Shqipėri, z. Amarildo Pecanji, pėrmes sė cilės u formalizua bashkėpunimi i nisur qė nga krijimi i institucionit tė KMD- sė.
Pėrmes kėsaj marrėveshjeje palėt angazhohen: pėr bashkėpunimin pėr ofrimin e njė shėrbimi tė plotė ligjor, pėr ēėshtjet e denoncuara nga pėrfaqėsuesit dhe ēdo anėtari rė komunitetit LGBT tė cilėt kanė nevojė pėr asistencėn e Komisionerit, organizimin e fushatave tė pėrbashkėta sensibilizuese dhe trajnimeve, me qėllim rritjen e ndėrgjegjėsimit pėr mbrojtjen nga diskriminimi, shkėmbimin e ekspertizės pėr pėrmirėsimin e legjislacionit ekzistues me qėllim pėrfshirjen e masave tė reja qė garantojnė trajtimin e barabartė dhe eliminimin e parashikimeve diskriminuese nga legjislacioni aktual nė fushėn e tė drejtave tė personave LGBT.
Palėt u zotuan se do tė bėjnė tė gjitha pėrpjekjet pėr ekzekutimin  sa mė efektiv tė tė gjitha detyrimeve tė marra pėrsipėr prej tyre, nisur dhe nga synimi i pėrbashkėt pėr respektimin e tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut.
                                                    

                                               Zyra e Marrėdhėnieve me Publikun