RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

25 Mars 2013.Komisioner takon Kryetarin e Bashkisė Librazhd dhe Komunitetin.

25 Mars 2013.Komisioner takon Kryetarin e Bashkisė Librazhd dhe Komunitetin.

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, me mbėshtetjen e Programit te Kombeve te Bashkuara pėr Zhvillimin (UNDP), zhvilloi takime me autoritetet vendore dhe qytetarėt e Librazhdit me datėn 25 Mars 2013.
Komisioneri Irma Baraku dhe Kryetari i Bashkisė Librazhd Shefki Ēota lidhėn marrėveshje bashkėpunimi mes dy institucioneve duke formalizuar tashmė kėtė bashkėpunim. KomisioneriaBaraku u shpreh me besimin se ky bashkėpunim do jetė shumė i dobishėm, duke i ardhur nė ndihmė si pushtetit vendorė ashtu dhe grupeve vulnerabėl.
Gjatė takimeve tė zhvilluara me qytetarėt Komisioneri informoi ata pėr tė drejtat qė u burojnė nga Ligji pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi. Gra e burra, tė moshuar, tė rinj e tė reja, persona me aftėsi tė kufizuara, pjesėtarė tė komuniteteve rome dhe egjiptiane tė kėtij qyteti u takuan me Komisionerin Irma Baraku pėr tė dėgjuar shpjegimet e saj dhe tė eksperteve qė e shoqėronin, lidhur mė format e  ndryshme qė mund tė marrė diskriminimi pėr njerėz tė ndryshėm, pėrfshi edhe diskriminimin gjinor. Pjesė e kėti takimi ishin:Pjesėmarrės nga policia dhe shoqėria civile.
Nė takime u diskutua edhe rreth mbėshtetjes qė KomisioneriBaraku mund tė ofrojė pėr qytetarėt qė kanė pėsuar diskriminim, si dhe se si mund t'i drejtohet ēdo qytetar e qytetare institucionit tė Komisionerit pėr tė kėrkuar dhe vėnė nė vend tė drejtat e veta tė shkelura.
Nė kėto bashkėbisedime tė hapura mes Komisionerit dhe qytetarėve tė Librazhdit, ata patėn mundėsi tė bėjnė pyetje lidhur me diskriminimin, tė njihen mė mirė me tė drejtat e tyre si dhe tė marrin njė kėshillim tė drejtpėrdrejtė pėr tė pėrpiluar dhe paraqitur ankesa nė rast diskriminimi.
Gjithashtu gjatė takimit me qytetarėt dhe me shoqėrinė civile u lidh dhe njė marrėveshje bashkėpunimi me shoqatėn “ Jemi dhe Ne”.