RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

19 Mars 2013. Tryezė e rrumbullakėt me temė: - Diskriminimi Racial dhe sfidat e zbatimit tė ligjit “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”.

19 Mars 2013. Tryezė e rrumbullakėt me temė: - Diskriminimi Racial dhe sfidat e zbatimit tė ligjit “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”.

Nė kuadėr tė Ditės Ndėrkombėtare pėr Eliminimin e Diskriminimit Racial, Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi organizoi tryezėn e rrumbullakėt me temė: - Diskriminimi Racial dhe sfidat e zbatimit tė ligjit “Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi”. Takimi kishte pėr qėllim tė tėrheqė vėmendjen e institucioneve, shoqėrisė civile dhe mediave ndaj sė drejtės sė personave te komunitetit rom dhe egjiptian, pėr tė marrė nė mėnyrė tė pėrshtatshme shėrbimet nė edukim, punėsim dhe tė mira e shėrbime.
Komisioneria pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, Znj. Irma Baraku, nė fjalėn e saj u ndal nė problematikat e komunitetit rom dhe egjiptian tė evidentuara gjatė vitit 2012 nė aktivitetin e institucionit tė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe disa nga rekomandimet qė synojnė pėrmirėsimin e situatės sė kėtij komuniteti.
Znj. Mirjeta Ramizi, ODIHR, Koordinatore e Projektit “Praktikat mė tė mira pėr integrimin e romėve nė Ballkanin Perėndimor”, foli pėr synimin qė ka ky projekt nė pėrdorimin e praktikave ekzistuese me sa mė shumė efikasitet.  Me pas vijoi Znj. Marie Korriku,  Drejtoresha e Shkollės “Bajram Curri”, u kėrkoi bashkėpunim shoqatave qė tė kontribuojnė nė uljen e rasteve tė braktisjes sė shkollės nga fėmijėt e kėtij komuniteti.
Pėrfaqėsuesit e Shoqatave qė nė fokus tė punės sė tyre kanė mbrojtjen e tė drejtave tė komunitetit rom dhe egjiptian shprehėn problematikat e hasura dhe sjelljet diskriminuese ndaj komunitetit.
Si rrjedhojė e njė bashkėpunimi tė vazhdueshėm u realizua dhe nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Bashkėpunimit mes Komisionerit Pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Shoqatave.

 
•    Qendra e Gruas Rome pėr Zhvillim
•    Qendra pėr tė Drejtat e Gruas Rome
•    Shoqata Rome pėr Integrim
•    Shoqata Sfinksi
•    Shoqata Amaro-Drom
•    Shoqata Rromani Baxt- Shqipėri
•    Shoqata Disutni Albani
•    Shoqata Rromano Kham
•    Shoqata Roma Active Albania
•    Shoqata Nefreta
 Sektori i Marrėdhėnieve me Publikun