RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi pėrshėndet Ditėn e Europės

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi pėrshėndet Ditėn e Europės

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi pėrshėndet Ditėn e Europės, sot mė 9 Maj  2013. Vlerėsimi dhe konsolidimi nė jetėn politike dhe publike tė shoqėrisė shqiptare tė parimeve tė rėndėsishme mbi bazėn e tė cilave qėndron Bashkimi Europian, pėrbėjnė prioritetin e saj pėr tė realizuar ėndrrėn europiane tė shqiptarėve.
Garantimi i mbrojtjes sė ēdo qytetari nga sjelljet diskriminuese dhe veēanėrisht tė grupeve vulnerabėl si  romėt, personat me aftėsi tė kufizuar, fėmijėt, gratė e sidomos ato qė janė viktima tė dhunės nė familje, personat me orientim tė ndryshėm seksual, ėshtė njė ndėr rekomandimet pėr tė realizuar integrimin europian tė Shqipėrisė. Pėr kėtė janė angazhuar shumė aktorė: institucionet shtetėrore, institucionet e pavaruara, shoqėria civile tė cilat kanė gjetur mbėshtetjen e organizmave ndėrkombėtare.
Nxitja e dialogut social mbi ēėshtjet e mėsipėrme, por dhe monitorimi i vazhdueshėm i respektimit tė sė drejtės pėr barazi dhe mosdiskriminim janė premisat pėr tė konsoliduar njė shoqėri qė ka nė bazė, tolerancėn dhe bashkėjetesėn paqėsore.

                    Sektori i Marrėdhėnieve me Publikun