RECENTLY VISITED
CONTACT INFO
  • Address:
  • Phone:
  • Email:

26-27 Maj 2016.Roli i Institucioneve tė Specializuara nė kėshillimn e autoriteteve legjislative dhe ekzekutive dhe aktorėve tė tjerė

26-27 Maj 2016.Roli i Institucioneve tė Specializuara nė kėshillimn e autoriteteve legjislative dhe ekzekutive dhe aktorėve tė tjerė

Komisioneri pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi, mori pjesė nė njė seminar tė organizuar nga Komisioni Europian kundėr Racizmit dhe Intolerancės (ECRI) me Institucionet e Specializuara, tė cilat mbrojnė qytetarėt nga sjelljet diskriminuese seminarin me temė “Roli i Institucioneve tė Specializuara nė kėshillimn e autoriteteve legjislative dhe ekzekutive dhe aktorėve tė tjerė”.
Ky seminar u pėrqėndrua nė njė sėrė tematikash si:hapat qė duhet duhet tė ndėrmarrin institucionet e specializuara dhe mbėshtetja nga aktorėt e tjerė pėr tė bėrė mė efektive punėn e tyre nė lidhje me ndryshimet legjislative; rritja e aftėsive tė institucioneve tė specializuara nė kėshillimin e e punėdhėnėsve dhe punėmarrėsve, sindikatave dhe ofruesve tė shėrbimeve, pėrmes praktikave tė mira; domosdoshmėrinė e bashkėpunimit me shoqėrinė civile dhe aktorėt e tjerė, barrierat e ndeshura nė stimulimin e njė veprimtarie mė efektive nė lidhje me barazinė dhe mosdiskriminimin.
Nė grupet e punės tė organizuara sipas tematikave tė mėsipėrme Komisionerja bėri prezent aspektet positive nga puna e KMD-sė (trajnimin e dhomave tė tregtisė, bashkėpunimi dhe trajnimi i OJF-ve dhe institucioneve vendore mbi ēėshtjet e diskriminimit), rekomandimet legjislative dhe sfidat pėr realizimin e tyre.